Alergia

Alergiczny nieżyt nosa, reakcje alergiczne na leki, alergia pokarmowa, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry- alergia nie jedno ma imię. Jak pokazują badania, dotyka ona coraz większej grupy ludzi na świecie. Jest to nadwrażliwa reakcja organizmu na alergen (substancja, która jest zdolna do wywołania w organizmie reakcji alergicznej), który przez osoby zdrowe jest prawidłowo tolerowany.

Typy alergii. W zależności od występujących objawów alergie można podzielić na:

  • postać, która dotyka błon śluzowych chorego, czyli objawy z układu pokarmowego, nieżyt nosa lub spojówek, astma,
  • postać skórna charakteryzująca się pokrzywą, obrzękiem lub atopowym zapaleniem skóry.

 

Podobnie jak różne są rodzaje alergii, tak i ich terapia jest odmienna w zależności od pacjenta. Każda osoba może inaczej reagować na leczenie i potrzebować innej terapii. Na rynku dostępne są rozmaite tabletki na alergie, czy leki na alergie bez recepty, które często są pomocą i ratunkiem dla wielu alergików w momentach zaostrzenia objawów. Lek bez recepty na alergię to często pierwszy podawany preparat po nagłym ataku alergicznym, należy pamiętać, żeby zawsze konsultować zażywanie takich środków z lekarzem lub farmaceutą.

Niestety, alergie nie omijają również najmłodszych. U dzieci często nagle i niespodziewanie występuje reakcja alergiczna. W takich wypadkach lekarze i farmaceuci polecają różne środki lecznicze m.in. syrop na alergię bez recepty dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że leczenie alergii to skomplikowany proces, który powinien przebiegać pod kontrolą lekarza, który przepisze odpowiednie leki przeciwhistaminowe i będzie monitorował terapię. Na rynku są także dostępne zioła na alergie, które mają łagodne działanie i są delikatne dla organizmu.

 

Piśmiennictwo:

  • [1] Dadas-Stasiak E, Kalicki B, Jung A, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieciw świetle aktualnej epidemiologii, Pediatr Med rodz. Vol. 6 Numer 2, p. 92-99
  • [2] Vademecum medycyny wewnętrznej pod red. J Duławy, PZWL, 2015, Warszawa
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium