Kolagen Arthro Complex SILVER 60kaps Kolagen Arthro Complex SILVER 60kaps
Producent: MyVita
Cena: 39,90 zł
szt.
zobacz więcej
Artrocol wspomaga pracę stawów 60kaps Artrocol wspomaga pracę stawów 60kaps
Producent: Colfarm
Cena: 26,40 zł
szt.
zobacz więcej
Artrofit regeneracja stawów 60kaps Artrofit regeneracja stawów 60kaps
Producent: Gor-Vita
Cena: 56,00 zł
szt.
zobacz więcej
Artrovix zdrowe stawy 60kaps Artrovix zdrowe stawy 60kaps
Producent: Farm-Vix
Cena: 31,00 zł
szt.
zobacz więcej
Boswellia 400mg 100kaps Boswellia 400mg 100kaps
Producent: Swanson
Cena: 23,10 zł
szt.
zobacz więcej
Chrząstka rekina 596mg 48kaps Chrząstka rekina 596mg 48kaps
Producent: Gal
Cena: 31,00 zł
szt.
zobacz więcej
Colacal wapń ze skorupek jaj 60kaps Colacal wapń ze skorupek jaj 60kaps
Producent: Gor-Vita
Cena: 46,20 zł
szt
zobacz więcej
Czarci  Pazur z MSM 60tabl Czarci Pazur z MSM 60tabl
Producent: Farm-Vix
Cena: 34,70 zł
szt.
zobacz więcej
Geriafix dla dobrej kondycji 60kaps Geriafix dla dobrej kondycji 60kaps
Producent: Gor-Vita
Cena: 42,00 zł
szt.
zobacz więcej
Glukozamina Gal 596mg 60kaps Glukozamina Gal 596mg 60kaps
Producent: Gal
Cena: 18,30 zł
szt.
zobacz więcej

Kości i stawy

Od małego słyszy się od rodziców o tym jak ważne jest picie mleka, bo zawiera ono składniki, które budują mocne kości i wspierają cały układ szkieletowy. Człowiek w swoim ciele posiada 206 kości, które zbudowane są z fosforu, wapnia, magnezu, potasu, a także sodu. Kości składają z dwóch rodzajów tkanki: kostnej zbitej i kostnej gąbczastej. Mówiąc o układzie kostnym, nie można nie wspomnieć o stawach, które stanowią wsparcie kości i łączą je ze sobą. Stawy są pokryte chrząstką, składają się z torebki stawowej i jamy stawowej. Połączenia stawowe są ochroną dla kości w trakcie urazów, mają działanie amortyzujące, ponieważ są elastyczne i wytrzymałe na uszkodzenia. O kształcie i jakości tkanki chrzęstnej decydują m.in. geny, jednak każdy może stosować kilka prostych kroków, aby zachować ją w dobrej formie.

Prawidłowe funkcjonowanie kości i stawów.

Aktywność fizyczna

W trosce o zdrowe stawy powinno się regularnie wykonywać aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości. Dobrymi ćwiczeniami, które nie obciążają i wspomagają leczenie stawów, są zajęcia na basenie, np. aqua -aerobik, a także pilates, joga, czy nordic walking. Trzeba jednak pamiętać, że każdy rodzaj aktywności wykonywany podczas regeneracji stawów po urazach powinien być konsultowany z lekarzem oraz o tym, że bez względu na rodzaj aktywności fizycznej przed ćwiczeniami należy wykonać rozgrzewkę.

Dieta na stawy i kości

Nieodłącznym elementem dbania o zdrowie jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety, która będzie bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. W codziennych posiłkach powinno być dużo warzyw i owoców, ale także chudego nabiału i mięsa, które będą bogate w wapń i kolagen, które są potrzebne stawom i kościom. Powinno się unikać produktów wysoko przetworzonych, bogatych w sól, cukier i zbędne dodatki, które mają działanie prozapalne na organizm. Prawidłowy sposób żywienia będzie miał wpływ nie tylko na dostarczanie niezbędnych składników z pożywienia, ale dobrze ustalona kaloryczność zaowocuje redukcją masy ciała w przypadku jej nadmiaru. Otyłość i nadwaga są obciążeniem dla stawów, ale także dla całego organizmu.

Prawidłowa postawa ciała

Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna będą kształtować prawidłową postawę. Jest to istotne, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów i uszkodzeń kości oraz stawów. Właściwy stan kręgosłupa przełoży się na prawidłowe poruszanie i utrzymywanie mięśni, a to sprawi, że możliwa będzie regeneracja stawów po wysiłkach. W celu zbadania, czy nasza postawa jest właściwa, warto udać się do lekarza ortopedy, który postawi diagnozę i fizjoterapeuty, który poprowadzi cały proces ewentualnych korekcji.

Suplementacja ma stawy i kości

Często zastanawiamy się, czy przy zdrowej, urozmaiconej diecie potrzebne są nam jakieś suplementy diety. Prawdą jest, że przy właściwym odżywianiu jedynym składnikiem, który powinno się suplementować jest witamina D3, ponieważ jej niedobory są bardzo powszechne w społeczeństwie polskim. Witamina ta wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie (m.in. na prawidłowe kształtowanie kości) i jest niezbędna do jego funkcjonowania. W niektórych wypadkach lekarz może zalecić także suplementację innych witamin i składników, np. kolagenu, czy wapnia, które często są dostarczane w niewystarczającej ilości, zwłaszcza u osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele suplementów wspomagających kości i stawy, m.in. preparaty z witaminą D, maści na bóle stawowe — z arniką, czy żywokostem, które sprawdzą się przy stłuczeniach, obrzękach i bólach. Dużym zainteresowaniem cieszy się także kolagen morski, który wspomaga funkcjonowanie tkanki chrzęstnej i stan stawów.

 

Bibliografia:

[1] Gwardjak Teresa; Sokołowski Bartłomiej. Anatomia człowieka - kompendium. Red. Kraków: AWF Kraków, 2012, 104

[2] Bochenek Adam; Reicher Michał. Anatomia człowieka. Tom 1. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2010

[3] Marczyński W. i wsp., Analiza biologicznych możliwości „ochrony” chrząstki stawowej. Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 2013; 5(6); Vol. 15, 509-515

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium