Pamięć

Pamięć jest umiejętnością przechowywania i odtwarzania myśli, wydarzeń-informacji. Człowiek kształtuje tę zdolność przez długie lata. Pamięć można podzielić na kilka zasadniczych elementów — zapamiętywanie informacji, ich przechowywanie, przetwarzanie zapamiętanych danych, a następnie ich zapominanie. Pojęcie pamięci można klasyfikować w różny sposób, jednym z podziałów jest segregacja pod względem:

  • świadomości zapamiętywania (pamięć nieświadoma i świadoma),
  • trwałości zapamiętywanych informacji (pamięć długotrwała i krótkotrwała),
  • typu zapamiętywanych informacji (pamięć do wydarzeń, haseł, nazw, itp.).

Rodzaje pamięci:

  • Krótkotrwała-jest ,,świeża”, zapamiętywane są informacje, które wydarzyły się w danym momencie, to najbardziej nietrwały rodzaj pamięci. Ten rodzaj pamięci najczęściej ulega zaburzeniom w przypadku chorób. W tej pamięci zapoczątkowany zostaje proces nauki i trwałego zapamiętywania. Informacje z pamięci krótkotrwałej zostają ,,przetransportowane" do pamięci długotrwałej.
  • Długotrwała- powstaje z przekształcenia informacji z pamięci krótkotrwałej, ten rodzaj pamięci jest bardziej uodporniony na zaburzenia.

 

Pamięć i koncentrację można wspomagać na różne sposoby, zaczynając od właściwej ilości snu, odpowiednio zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze, witaminy i minerały, a także dobrej kondycji fizycznej.

Zioła i rośliny wspomagające pamięć to przede wszystkim:

  • ziele barwinka mniejszego — szczególnie polecany jest osobom starszym,
  • ziele męczennicy — sprawdza się przy zaburzeniach pamięci i koncentracji,
  • miłorząb dwuklapowy — stosowany przy zaburzeniach pamięci i otępieniu, ułatwia koncentrację,
  • żeń-szeń - poprawia funkcjonowanie mózgu i koncentrację.

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy, wyciągi, ekstrakty i herbatki z mieszankami z tych ziół, które przy regularnym stosowaniu wspierają pamięć, koncentrację i pracę mózgu. W naszej ofercie znajdą Państwo różne rodzaje mieszanek ziół w formie suplementów na lepszą pamięć i na koncentrację.

[1] Fitoterapia i leki roślinne, E. Lamer-Zarawska, PZWL, 2013

[2] Domżał T. M. Pamięć w neurologii: zaburzenia, diagnostyka i leczenie. Forum Medycyny Rodzinnej 2013, tom 7, nr 4, 155–164

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium