Woda lecznicza

Naturalne wody lecznicze

Podstawą życia jest woda. Jej codzienny podaż, jak powszechnie wiadomo, jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale woda wodzie nierówna. Czym się różni woda z kranu od tej leczniczej?

Naturalna woda lecznicza — czym jest?

To woda podziemna, która pod względem chemicznym i mikrobiologicznym nie jest zanieczyszczona, cechuje się naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych, o zawartości: rozpuszczonych składników mineralnych stałych – nie mniej niż 1000 mg/dm³ lub jonu żelazawego – nie mniej niż 10 mg/dm³ 

Właściwości prozdrowotne

Dla właściwości prozdrowotnych największe znaczenie ma skład ilościowy i jakościowy zawartych w niej związków chemicznych, a także ich odpowiednie proporcje. Na tej podstawie wyróżnia się trzy główne grupy wód podziemnych, które mogą mieć właściwości lecznicze: 

  • wody mineralne – zawierające min. 1000 mg rozpuszczonych składników w 1dm3, w tym sole chlorkowe, siarczanowe i wodorowęglanowe sodu, magnezu i wapnia, 
  • wody słabo zmineralizowane (swoiste) – zawierające mniej niż 1000 mg/1dm3 powyższych składników, ale za to inny dominujący pierwiastek lub związek chemiczny, np. woda jodkowa – 1 mg jodków, woda siarczkowa – 1 mg siarczków lub związków siarki (II), woda fluorkowa – 2 mg fluorków, woda żelazista – 10 mg żelaza (II), woda krzemowa – 70 mg kwasu metakrzemowego, szczawa – 1 g wolnego dwutlenku węgla, woda kwasowęglowa – 250-999 mg wolnego dwutlenku węgla, 
  • wody mineralne swoiste – wody spełniające jednocześnie kryteria obu wymienionych wód.

 

Wody lecznicze powinny być pite ściśle pod kontrolą lekarza. Ich dawkowanie jest dobierane indywidualnie. Wody takie pije się powoli, małymi łykami. Co najmniej godzinę przed ich zastosowaniem nie powinno się spożywać surowych owoców i warzyw. Niektóre wody można mieszać ze sobą, a także stosować zewnętrznie – w płukankach i inhalacjach. 

Krynickie wody lecznicze

Do najbardziej znanych krynickich wód leczniczych należą: 

  • Jan –silnie hipoosmotyczna szczawa, ma działanie moczopędne, korzystne przy chorobach nerek i dróg moczowych. Zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Działa korzystnie w cukrzycy i leczeniu nadwagi i otyłości. 
  • Słotwinka – silnie hipoosmotyczna szczawa. Zawiera lit i magnez, co pozwala na zastosowanie jej w chorobach układu nerwowego, stresie, niepokoju, bezsenności, pobudliwości. Wykorzystywana również przy wszelkiego rodzaju alergiach, cukrzycy, wspomagająco w zaburzeniach trawienia.

 

Powyższe wody są do kupienia w naszym sklepie. Zapraszamy!

 

Bibliografia:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl