Ekologiczne mieszanki ziołowe - herbaty funkcjonalne
Lecznicze właściwości ziół i roślin znane były już naszym przodkom. Elementy roślin w różnych formach wykorzystuje się do tworzenia m.in. kremów, maści, naparów i herbat. W zależności od potrzeb każdy sięga po najlepszą dla niego postać preparatów ziołowych. Najbardziej przystępną formą często okazują się naturalne herbatki, które są szeroko dostępne, proste w przygotowaniu, a dodatkowo ich smak odpowiada wielu konsumentom.
czytaj więcej na dole strony






Czym są funkcjonalne herbaty?
Preparaty te są starannie dobranymi mieszankami ziół, owoców i przypraw, które regularnie stosowane mogą korzystnie wpływać na całe ciało. Zawierają składniki roślinne, które dopasowane są do konkretnych dolegliwości organizmu.
Dla kogo jakie mieszanki ziół?
Dla osób odczuwających ciężkość po posiłku idealnie sprawdzą się kompozycje na trawienie, które zawierają m.in. koper włoski, cykorię, anyż, owoc czarnego bzu, liście mięty, melisy oraz werbeny. Zioła te mają działanie wspomagające pracę układu pokarmowego i mogą wspomóc organizm po obfitym posiłku. Cykoria reguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wątroby oraz żołądka. Mięta stosowana jest w zaburzeniach trawienia, nadmiernych wzdęciach. Dobrze jest łączyć ją z rumiankiem oraz melisą. Z kolei anyż charakteryzuje się działaniem wiatropędnym oraz rozkurczowym. Sprawdzi się u osób zmagających się ze wzdęciami, a także zaparciami. Podobny wpływ na układ pokarmowy ma kminek i koper włoski, regulują one perystaltykę jelit i hamują wzdęcia.
Dla ludzi zestresowanych oraz mających problem z zasypianiem dobrze sprawdzą się mieszanki ziół takich jak: kozłek lekarski, szyszki chmielu, melisa, lawenda, serdecznik, ziele owsa, czy arcydzięgiel, które działają uspokajająco i wyciszająco.
Istnieją także mieszanki dopasowane do konkretnych jednostek chorobowych, np. do migreny. Wśród ziół zmniejszających ból podczas napadów migrenowych i ograniczających częstość tych epizodów wymienić można: ziele maruny, ziele lepiężnika, czy żółty jaśmin.
Kobiety będące w okresie menopauzy i mężczyźni w andropauzie powinni zwrócić szczególną uwagę na mieszanki ziołowe przeznaczone dla osób będących w tym okresie. Dla mężczyzn będzie to między innymi palma sabalowa i wierzbownica drobnokwiatowa. Z kolei dla pań dobrym pomocnikiem będzie herbata bogata w kłącze pluskwicy, ziele koniczyny, pochrzyn, żeń-szeń, czy melisę.
W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę herbatek funkcjonalnych, które wspomogą walkę z codziennymi dolegliwościami. Dla osób z problemami trawiennymi znajdzie się doskonała mieszanka wspierająca układ pokarmowy. W okresie jesienno-zimowym w walce z przeziębieniami i osłabioną odpornością pomogą mieszanki z owocem dzikiej róży, który jest bogaty w naturalną witaminę C, czystkiem, kwiatem lipy, owocem czarnego bzu i wieloma innymi wspomagającymi ziołami. Dla każdego znajdzie się idealnie dopasowana mieszanka!
Bibliografia:
[1] Fitoterapia i leki roślinne, E. Lamer-Zarawska, PZWL, 2013
[2] Kaczmarczyk-Sedlak I; Ciołkowski A. Zioła w medycynie. Choroby układu pokarmowego. Red. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2017