Palma sabalowa właściwości lecznicze

,,Ciche choroby”, dolegliwości, o których się nie wspomina, tematy wciąż budzące skrępowanie - do tej grupy należą między innymi choroby prostaty. Mężczyźni mają w zwyczaju unikać tematu zdrowia, kontrolnych wizyt u lekarza, nie skarżą się na bóle. XXI wiek rozluźnił wiele więzów, wprowadził lekkość wypowiadania się na różne tematy, jednak męskie schorzenia wciąż przez niektórych uznawane są za temat tabu.

 

Nowotwór prostaty

Choroba prostaty to najczęściej łagodny przerost oraz rak prostaty, który zgodnie z danymi z 2020 roku jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

Bardzo ważnym jest, aby badać się regularnie, obserwować swój organizm i dbać o siebie, żeby jak najdłużej pozostawać w dobrej formie. Od wielu lat na równi z leczeniem farmakologicznym stosuje się ziołolecznictwo, powrót do naturalnych metod, które często pomagają uchronić się przed wprowadzeniem farmakoterapii. Kuracja naturalnymi środkami wymaga dużo więcej czasu, ponieważ ich działanie na organizm nie jest zbyt gwałtowne, ale dzięki temu znosi on to bardziej łagodnie. 

Palma sabałowa

Jednym ze sposobów na wspomaganie prawidłowego funkcjonowania męskiego układu moczowo - płciowego jest właśnie ziołolecznictwo. Ostatnimi czasy na rynku zielarskim sporą popularność zyskała palma sabalowa. Jest to pochodząca z Ameryki Północnej roślina należąca do palmowatych. Stanowi bogate źródło fitoestrogenów, steroli roślinnych, kwasów tłuszczowych, między innymi takich jak kwas palmitynowy, kwas kaprylowy, laurynowy, linolowy. Można w niej znaleźć również lektyny, flawonoidy i polisacharydy.

Właściwości palmy sabałowej

Z jej właściwości lecznicze znali  Indianie, wykorzystywali ją między innymi do leczenia chorób układu moczowego. Obecnie znajduje ona zastosowanie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, czyli stanu utrudniającego oddawanie moczu oraz stanów zapalnych układu moczowo-płciowego. Ponadto zapobiega procesowi łysienia.

Stosuje się ją w dermatologii oraz kosmetologii do leczenia chorób skóry, na przykład trądziku.

 

Literatura:

[1],,PALMA SABALOWA  CZY WARTO ZASTOSOWAĆ W ANDROLOGII?’’ Jan Karol Wolski, POSTĘPY ANDROLOGII ONLINE , 2016, 3 1, 33-38

[2],,Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego’’ Agnieszka Gryszczyńska, Bogna Opala, Postępy Fitoterapii 1/2011 str 18-27

[3],,Ocena aktywności przeciwgrzybiczej wyciągu wodnego z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum Schreb.) wobec dermatofitów z gatunku Trichophyton mentagrophytes’’Anna Głowacka , Mariusz Mianowany , Danuta Trojanowska, Alicja Budak; Postępy Fitoterapii 3/2013 str 163-166

[4]pacjent.gov.pl ,,Mały gruczoł, duży męski problem’’ 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium