
Dlaczego żeń-szeń jest tak popularny?
Żeń-szeń, to wyjątkowa bylina z rodziny araliowatych. W medycynie naturalnej wykorzystuje się go od 4000 lat. Ze względu na liczne właściwości, określany jest mianem nadzwyczajnego adaptogenu, popularnie nazywanego boskim zielem czy korzeniem życia. Zeń- szeń korzystnie oddziałuje na cały organizm – wpływa na poprawę odporności oraz zapewnia wsparcie sprawności intelektualnej i seksualnej. Znanych jest ponad 20 odmian tej rośliny. Czym więc kierować się przy wyborze?
czytaj więcej na dole strony
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Czym jest żeń-szeń?
Żeń – szeń (łac. ginseng) to zioło początkowo wykorzystywane głównie w medycynie Dalekiego Wschodu, jednak obecnie porastające także dziewicze tereny Ameryki Północnej i Rosji. Ze względu na duże wymagania klimatyczne, jego uprawa nie należy do najłatwiejszych. Cechą charakterystyczną krzewów tego gatunku jest zdrewniała łodyga, ale to w korzeniu kryje się siła rośliny. Jasnokremowe słabo rozgałęzione kłącze za sprawą wyglądu określane jest mianem „człowieka-korzenia”. Identyfikację rośliny ułatwiają pokrywające ją latem kwiaty w kolorze seledynowym lub biało – różowym.
Na co pomaga żeń szeń?
W medycynie naturalnej najczęściej wykorzystywanym gatunkiem jest żeń-szeń azjatycki (łac. Panax ginseng). Jego korzeń, to skarbnica składników wywierających pozytywny wpływ na organizm człowieka. W gronie ponad 200 substancji chemicznych na wyjątkową uwagę zasługują związki saponinowe, a wśród nich saponiny triterpenowe znane szerzej jako ginsenozydy. Ich głównym działaniem jest zwiększenie wydajności i przyśpieszenie regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Dodatkowo usprawniają one metabolizm oraz łagodzą objawy stresu, przez co suplementy diety z żeń-szenia zalecane są sportowcom. Związki te wpływają na zdolność hemoglobiny do przyłączania tlenu, co w konsekwencji zwiększa ilość energii.Korzeń żeń-szenia bogaty jest w szereg składników odżywczych, wśród których wyróżnia się:
-
witaminy z grupy B (B1, B2 oraz B12), a także C i E,
-
związki fenolowe,
-
mikroelementy, takie jak: krzem, magnez, żelazo, wapń, fosfor, cynk oraz mangan,
-
fitosterole
-
olejki eteryczne.
Każde z powyższych wpływa na ciało w określony sposób, dzięki czemu żeń-szeniowi przypisuje się szerokie spektrum działania.
Kiedy stosuje się żeń szeń?
Wszechstronne zioło, jakim jest żeń-szeń, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz cukru.
Zalecane jest jako środek przy wsparciu leczenia cukrzycy. Preparaty z wykorzystaniem tego surowca mogą być czynnikiem regulującym produkcję insuliny, ze względu na oddziaływanie na gruczoł nadnerczowy. Uwalniany w organizmie pod wpływem ginsenozydów tlenek azotu wspomaga rozkurczanie się naczyń krwionośnych, a tym samym wpływa na poprawę erekcji (żeń-szeń koreański). Dodatkowo za ich sprawą zwiększa się zdolność do uczenia się i koncentracji, co znajdzie zastosowanie u osób zmagających się problemami zaburzenia zapamiętywania.
Dobroczynne działanie żeń-szenia uzależnione jest od jakości wykorzystanego w preparacie surowca oraz dawkowania. Stosowanie zwiększonej ilości może wywołać tzw. zespół żeń-szeniowy, objawiający się bólami głowy, biegunką czy nadciśnieniem. Przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża i czas karmienia piersią, a także okres po menopauzie. Nie powinien być także podawany dzieciom, osobom przyjmującym leki sterydowe i zmagającym się z bezsennością.