Certyfikat EKO

 

Ekologia a zdrowie

W ciągu ostatnich lat coraz bardziej popularnym staje się tzw. ,,bycie eko”. Stosowanie produktów wielorazowych, rezygnacja z toreb foliowych na rzecz materiałowych lub papierowych, używanie butelek wielorazowych, wybieranie szybkiego prysznica zamiast długich kąpieli to najprostsze ze sposobów, które wspomogą naszą planetę. Pomimo tego, że ludzie i organizacje ze wszystkich stron świat alarmują o konieczności szybkich zmian, wiele osób wciąż zwleka z podjęciem chociażby najmniejszych kroków w tym kierunku.

Foto by Justyna Kinasz

Zmiany, zmiany, niebezpieczne zmiany…

Ciepłe zimy, afrykańskie upały w lecie, brak opadów, susze, pożary, powodzie to już się dzieje! W związku ze zwiększonym konsumpcjonizmem zjawiska te będą się tylko nasilać. Od 1986 roku ilość pobieranych zasobów naturalnych wzrasta i znacznie przekracza normę. Do tego roku czerpanie z naturalnych źródeł było na poziomie zgodnym z ilościami jakie była w stanie ,,dać” Ziemia, ale z każdym następnym rokiem nasz dług względem planety wzrasta.

Na nasz ślad ekologiczny, czyli różnicę między ilością wykorzystywanych zasobów naturalnych, a możliwością ich odtworzenia przez Ziemię, składają się głównie produkowany przez ludzi dwutlenek węgla z paliw kopalnych, ale także zużycie wody i gleby. Zgodnie z Porozumieniem Klimatycznym zawartym w 2015 roku w Paryżu do 2050 roku musimy zmniejszyć ślad ekologiczny do poziomu bliskiego zeru, aby zapobiec dalszym katastrofalnym zmianom.

Foto by Justyna Kinasz

A może warto trochę zwolnić kroku i dać działać naturze?

Ekologiczne rolnictwo odrzuca stosowanie chemicznych środków, pestycydów, konserwantów i polepszaczy. Opiera się na naturalnych sposobach hodowania zwierząt i roślin, a dzięki temu uzyskuje się zdrowe produkty z żyznej gleby, które mają wysoką jakość. Taki sposób produkcji ma na celu polepszenie i utrzymanie zdrowia człowieka, roślin oraz zwierząt, a przez to poprawę stanu ogólnego środowiska. Jest to dłużej trwający sposób hodowania, ponieważ nie wykorzystuje chemicznych wspomagaczy.

Ten typ rolnictwa ma także na względzie zachowanie naszej planety w jak najlepszym stanie, aby przyszłe pokolenia miały również szansę na zdrowe i przyjazne miejsce do życia. Cechą charakterystyczną produktów ekologicznych jest ich wysoka wartość odżywcza, duża zawartość składników mineralnych i bezpieczeństwo wynikające z niestosowania szkodliwych środków oraz rezygnacja z modyfikacji genetycznych. Artykuły ekologiczne podlegają kontroli, a żeby produkt mógł być określony jako ekologiczny musi posiadać specjalny certyfikat.

Foto by Justyna Kinasz

Na co tu czekać? Pozwólmy sobie na zdrowie.

Zgodnie z danymi pochodzącymi ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zdrowie w głównej mierze wpływają styl życia (50%), w tym pożywienie, aktywność fizyczna oraz środowisko i czynniki genetyczne po 20%, a ostatnie 10% to opieka zdrowotna.

,,Zdrowie jest najważniejsze” to znane powiedzenie ma jeszcze większą wagę obecnie, gdy ze wszystkich stron dochodzą nas głosy o coraz to większej zapadalności na różnego rodzaju choroby. Żywienie jest jednym z podstawowych elementów prowadzących do zdrowia i wspomagających powrót do niego. Według badań osoby spożywające żywność ekologiczną są mniej podatne na zmęczenie. Warto więc zwracać uwagę na to co jemy i z jakich źródeł nasza żywność pochodzi oraz na to, czy jej produkcja była dobra dla naszej planety.

Certyfikat ekologiczny Zdrowie z NaturyCertyfikat ekologiczny Zdrowie z NaturyCertyfikat ekologiczny Zdrowie z Natury

Literatura:

[1] Gadomska J., Sadowski T., Buczkowska M., ,, Ekologiczna żywność jako czynnik sprzyjający zdrowiu”, Zakład Higieny Komunalnej i Nadzoru Sanitarnego, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu, Katedra Toksykologii i Uzależnień, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Probl Hig Epidemiol 2014, 95(3): 556-560

[2] wwf.pl ,, Nie ma planety B! Dzień długu ekologicznego znów wcześniej!”, Katarzyna Karpa-Świderek, WWF Polska

[3] ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r., w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych .

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl