Co to jest dietetyka klinicznaCzym jest dietetyka kliniczna?

Dietetyka kliniczna jest dziedziną nauki, która łączy ze sobą wiedzę z zakresu leczenia wielu klinicznych jednostek chorobowych, z tą o żywności i żywieniu oraz o wszelkich zależnościach występujący między tymi naukami. Dietetyk kliniczny jest osobą, która ukończyła kierunkowe studia i zdobyła umiejętności z zakresu żywienia klinicznego — takie jak specjalne wymagania żywieniowe w zależności od jednostki chorobowej, z jaką zmaga się pacjent, a także wpływu różnych czynników pokarmowych na dane schorzenie.

Dietetyka kliniczna szczególnie koncentruje się na wiedzy z zakresu leczenia żywieniowego osób zmagających się z różnymi chorobami m.in.:

 • nowotworowymi,
 • tarczycy,
 • przewodu pokarmowego,
 • układu sercowo-naczyniowego,
 • cukrzycą,
 • insulinoopornością,
 • anemią,
 • osteoporozą,
 • dną moczanową,
 • a także chorobami zapalnymi jelit i innymi.

Zazwyczaj dietetycy kliniczni koncentrują się na kilku jednostkach chorobowych lub grupach pacjentów i stają się w nich specjalistami, np. dietetycy pediatryczni, psychodietetycy, dietetycy onkologiczni czy sportowi. Podobnie jak w przypadku lekarzy, każdy z tych specjalistów dietetyki ma wiedzę z zakresu klinicznej dietoterapii schorzeń, ale koncentrują się oni w określonej grupie. Decydując się na wizytę u dietetyka, warto sprawdzić, w jakiej dziedzinie się on specjalizuje i wybrać takiego, który odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Studia na kierunku dietetyka kliniczna przygotowują studentów do stosowania leczenia żywieniowego przeznaczonego do specjalnych potrzeb pacjentów zmagających się z chorobą. Postępowanie żywieniowe będzie się różnić w zależności od jednostki chorobowej, dlatego wiedza dietetyka klinicznego musi być szeroka i stale aktualizowana. Pomocne w tym procesie są różne kursy, konferencje i szkolenia, które przekazują najnowsze informacje, często dotyczące konkretnej dziedziny dietetyki. Na studiach przyszły dietetyk uczy się klinicznego zarysu chorób i postępowania w nich, zdobywa informacje z diagnostyki laboratoryjnej, co pomaga w interpretacji wyników pacjentów. Poza tym na studiach dietetycznych są zajęcia kulinarne, na których dietetycy uczą się jak tworzyć posiłki w różnych dietach i jak je modyfikować w zależności od potrzeb pacjenta. Leczenie żywieniowe jest coraz bardziej docenianą terapią uzupełniającą leczenie farmakologiczne.

Zmagając się z różnymi chorobami, warto udać się do dietetyka, który wprowadzając prawidłowe, zbilansowane żywienie wspomoże leczenie schorzeń lub zapobiegnie ich rozwojowi.

 

Bibliografia:

[1] Ciborowska Helena; Rudnicka Anna. Dietetyka Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Red. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2014

Zioła na Hashimoto 0
Zioła na Hashimoto
Czym jest choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto należy do grupy schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Polega ona na wytworzeniu się stanu zapalnego tarczycy, co prowadzi do produkcji przeciwciał zwalczających ten gruczoł. Choroba Hashimoto dość często jest powodem rozwoju niedoczynności, stąd jej leczenie wymaga stosowania odpowiedniej diety przeciwzapalnej, a także przyjmowania leków, które regulują poziom hormonów tarczycowych (tyroksyny i trójjodotyroniny).

Jakie zioła na niedoczynność tarczycy?

Istnieje wiele preparatów, które wspomagają tradycyjne leczenie wielu chorób, w tym Hashimoto. Bardzo często preparaty te bazują na składnikach roślinnych. Należy jednak pamiętać, że stanowią one wsparcie, a nie zamiennik dla leków. Wiele z ziół leczniczych może przyczynić się do regulacji pracy tarczycy. Są nimi, np.:

 • Ashwagandha,
 • Maca,
 • Bacopa,
 • Skrzyp polny.

Sprawdź także inne produkty MEDYCYNY NATURALNEJ dostępne w naszym sklepie.

 

Ashwagandha

Ashwagandha, np. ASHWAGANDHA EKSTRAKT 120 KAPSUŁEK (500 MG) - SOUL FARM wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm. To adaptogen, który korzystnie działa na funkcjonowanie całego organizmu, m.in. przyczynia się do przywrócenia jego homeostazy. Przeprowadzone badania na modelach zwierzęcych wykazały, że ashwagandha stymuluje pracę tarczycy. W jaki sposób? Dochodzi do pobudzenia produkcji tyroksyny, a także jej konwersji do trójjodotyroniny. Co najważniejsze, jednocześnie następuje obniżenie poziomu TSH. 

Maca

Kolejnym godnym polecenia ziołem na chorobę Hashimoto może być maca, np. MACA (KORZEŃ) 60 KAPSUŁEK 45 G - MEDICURA. Warto również wspomnieć, że maca stanowi pomoc w poprawie funkcji poznawczych, a także zdolności uczelnia się i zapamiętywania. Ponadto może łagodzić stany depresyjne. 

Inne zioła

Szukając ziół na chorobę Hashimoto, warto również spróbować preparatów bogatych w krzemionkę, która wspiera funkcjonowanie tarczycy. Takimi składnikami są: 

 • pokrzywa,
 • rdest ptasi,
 • skrzyp polny, 
 • poziewnik, 
 • przetacznik.

Należy pamiętać, że używanie ziół w chorobie Hashimoto powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem, w szczególności, gdy jednocześnie stosujesz leczenie farmakologiczne. Dodatkowo warto wprowadzić do codziennego menu odpowiednie produkty, co jest niezwykle ważnym elementem w leczeniu tego schorzenia.

Zajrzyj do naszej EKO ŻYWNOŚCI, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W ofercie można znaleźć, np. produkty bez cukru, aromatyczne przyprawy i inne dodatki do posiłków.

 

Bibliografia:

 1. Kasprzak, Dorota & Jodlowska-Jedrych, Barbara & Borowska, Katarzyna & Wojtowicz, Agnieszka. (2018). Lepidium meyenii (Maca) – multidirectional health effects – review. Current Issues in Pharmacy and Medical Sciences. 31. 107-112. 10.1515/cipms-2018-0021. https://www.researchgate.net/publication/328635831_Lepidium_meyenii_Maca_-_multidirectional_health_effects_-_review/citation/download [dostęp online: 31.08.2022]
 2. Sharma AK, Basu I, Singh S. Efficacy and Safety of Ashwagandha Root Extract in Subclinical Hypothyroid Patients: A Double-Blind, Randomized Placebo-Controlled Trial. J Altern Complement Med. 2018 Mar;24(3):243-248. doi: 10.1089/acm.2017.0183. Epub 2017 Aug 22. PMID: 28829155. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829155/ [dostęp online: 31.08.2022] 

Komentarze do wpisu (0)

imbio.pl - świat w wymiarze EKO

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl